COVID-19-information – nr. 6

Kære kunde

 

Vi sender dig hermed opdatering om COVID-19-situationens forventede indflydelse på levering af produkter og serviceydelser fra Roche Diagnostics, samt information om vores immuntest til kvalitativ bestemmelse af antistoffer mod SARS-CoV-2.

 

Vi forventer fortsat ingen ændringer i forhold til leverancer, da de stadig ligger på 100% til danske kunder for alle produkter leveret fra Mannheim. NB: Vi gør opmærksom på, at denne leveringsinformation ikke omfatter følgende produkter: Roche FLOW, MagNA Pure, LightCycler, og cobas 6800. Afdelinger med disse produkter har modtaget separat information.

 

Service- og supportfunktioner:

 

Det er med glæde, vi kan oplyse, at vores service- og supportfunktioner bemandingsmæssigt nu er tilbage på almindelig drift.

 

Vi er således atter i stand til at udføre alle de pågældende opgaver, og de vil blive prioriteret i forhold til akut, installationer og PM.

 

Vi har dog en venlig opfordring:

 

Hold afstand:

Vores medarbejderes helbred er af overordentlig stor betydning for os.

 

Under den aktuelle pandemi er det som følge af deres opgaver ude på hospitalerne af endnu større og også professionel betydning, at de holdes uden for COVID-19 smittefare.

 

Som medlem af vores samlede arbejdsstyrke har vi derfor ekstra fokus på ikke at eksponere dem for smittefare således, at de fortsat kan udføre deres opgaver ude hos jer.

 

Vi har derfor indskærpet over for dem, at de til tid enhver overholder såvel Sundhedsstyrelsens som internationale anbefalinger og retningslinjer for fysisk afstand mellem mennesker under den igangværende Coronavirus-pandemi. Vi har ligeledes informeret dem om, at hvis de oplever, at retningslinjerne ikke efterleves, står det dem frit for at indstille deres igangværende arbejde.

 

Vi tillader os at bede jer formidle til jeres medarbejdere, at de medvirker til at overholde den nuværende sundhedsmæssige sikkerhedsafstand.

 

Vi forventer også at formidle budskabet gennem vores serviceteknikere i en form for gimmick i et forsøg på, at det alvorlige budskab vil blive forstået i den venlige ånd, vi gør opmærksom på det.

 

 

Lancering af ny immuntest til kvalitativ bestemmelse af antistoffer mod SARS-CoV-2

 

Vi vil hermed informere om vores nye immuntest, Elecsys Anti-SARS-COV-2, som ved lancering er CEmærket og FDA-godkendt.

 

Ved hjælp af en blodprøve kan denne kvalitative test påvise antistoffer mod coronavirus, hvilket indikerer, at en person tidligere har været inficeret.

Testen, Elecsys Anti-SARS-COV-2, kan udføres på analyseinstrumenterne cobas e 801/602/601/411. Disse fuldautomatiske analysemoduler anvendes allerede på flere laboratorier i alle danske regioner.

Et enkelt analysemodul kan levere SARS-CoV-2-testresultater på kun 18 minutter med op til 300 testresultater i timen.
 

· Specificitet: 99,8%

baseret på testresultater fra 5272 patientprøver

· Sensitivitet: 100%

baseret på patientprøver ≥ 14 dage efter positivt PCR-konfirmeret SARS-Cov-2-infektion.

 

Vi er i diaglog med den danske taskforcegruppe for SARS-CoV-2 antistoftest om allokering af reagens til danske laboratorier. På nuværende tidspunkt kan vi derfor ikke informere om hvornår, til hvem og i hvilke mængder, reagenskits vil kunne leveres.

 

For yderligere information bedes du kontakte Susanne Quvang (se nedenfor).

 

Kontaktpersoner er:

 

Hvis du har spørgsmål om forhold, der vedrører COVID-19, har vi følgende medarbejdere til rådighed for jer som kontaktpersoner, også i de kommende helligdage:

 

Service- og support

 

IT: Karina Andersen: Mobil 21216087 / e-mail karina.andersen@roche.com

Service (PM og akut): Wai Yau: Mobil 23636976 / e-mail wai.yau@roche.com

Kirsten Lysemose: Mobil 24886010 / e-mail kirsten.lysemose@roche.com

 

Klinisk biokemi:

Reagenser og tilbehør: Susanne Quvang: Mobil 21216089 / e-mail susanne.quvang@roche.com

Instrumenter: Henriette Kronow: Mobil: 24886019 / e-mail henriette.kronow@roche.com

 

Klinisk immunologi:

Instrumenter, reagenser og tilbehør:

Kasper Thorkilsen: Mobil 26731962 / e-mail kasper.thorkilsen@roche.com

 

Mikrobiologi:

Johan Treschow: Mobil: 23637150 / e-mail johan.treschow@roche.com

 

POCT:

Dorte Reffeldt Lund: Mobil 21216093 / e-mail dorte_reffeldt.lund@roche.com

 

Kundesupport:

Tilgængelig alle hverdage (08.00 -16.00) på telefon 70200505

 

Med venlig hilsen

 

Kirsten Lysemose

Salgsdirektør

Roche Diagnostics A/S